Napoleonic Wargame Club (NWC) - Infantry Units of the Russian Corps



Command

Name

Rank Title Guard Awards
Prince Karl August Christian von Mecklenburg-Schwerin

2nd Grenadier Division

Anton
Kosyanenko

General-Feldmarshal

Count
&
The Adjutant-
General
of His
Imperial
Majesty
Russian Guard Officer Order of St. Andrew the first called Order of St. George III Order of St. Vladimir III Order of St. Anne I
Medal for the Capture of Paris. 1814 Militaire Willemsorde for Ridder 3e KlassePatriotic war medal. 1812 Gold medal to Zemsk militiaSON-2011
Ivan Shatilov

1st Brigade

Kiev
Grenadier
Regiment

Vladimir
Solodovnikov

Mayor SON 2011

Moscow
Grenadier
Regiment

Oleg Siversky

Podporuchik
Yegeny Golovin II

2nd Brigade

 

Silver trumpets
Astrakhan
Grenadier
Regiment

Anton
Kosyanenko

General-Feldmarshal

Regimental
Chief

     

Fanagoriya
Grenadier
Regiment

Andrey
Jastrembskiy

Mayor Prince Order of St. George IV Order of St. Anne (class IV) Order of St. Anne III SON-2011 SON - 2011
Dmitry Levin

3rd Brigade

 

St. George's colors
Siberia
Grenadier
Regiment

Alexandr
Zaytsev

General-Feldmarshal

Count Krasnoi & The Adjutant-General of His Imperial Majesty

  Order of St. Andrew the first called Order of Alexander Nevsky Order of St. George I Order of St. Vladimir I Order of St. Anne I
Honorary Golden Weapon with Diamonds I class Militaire Willemsorde for Ridder 4e Klasse Patriotic war medal. 1812 The Preussisch-Eylau. 1807 Cross Gold medal to Zemsk militiaSON-2011

Malorossiya
Grenadier
Regiment

Dmytro
Lukin

Shtabs-Kapitan
Alexander Boguslavsky

2nd Artillery Brigade

 

Position
Artillery Company #11

Igor
Kovalchuk

Mayor Order of St. Vladimir IV Patriotic war medal. 1812

Light
Artillery Company #20

Evgeniy
Gudkov

Shtabs-Kapitan

Light
Artillery Company #21

Vacant

Command

Name

Rank Title Guard Awards
Dmitry Neverovsky

27th Infanrtry Division

Petr
Michalek

General-Mayor Russian Guard Officer Patriotic war medal. 1812 Order of St. Anne IV Order of St. Anne IIIOrder of St. George The Victor IIIOrder of St. Vladimir IV
Maxim Stavitsky II

1st Brigade

 

Grenadier Drum
Vilno
Infantry
Regiment

Petr
Michalek

General-Mayor

Regimental
Chief

 

Simbirsk
Infantry
Regiment

Tamaz
Adeishvili

Mayor Order of St. Anne IV Class
Alexandr Knyazhnin I

2nd Brigade

 

Grenadier Drum
Odessa
Infantry
Regiment

Paul
Siragusa

Podpolkovnik Order of St. George III Order of St. Vladimir IV Order of St. Anne IIIPatriotic war medal. 1812

Tarnopol
Infantry
Regiment

Bill
Barker

Poruchick
Alexey Voeikov

3rd Brigade

 

49th Jager
Regiment

Maurizio
del Rosso

Podpolkovnik

50th Jager
Regiment

Andrei
Tushin

Shtabs-Kapitan

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


up up up up up

Return to Russian Main

Site Designed & Maintained by Scott Ludwig & Walt Moehle (Coalition Army Webmasters)

Last Updated: October 13, 2017 6:05 PM